iOS 14.7 beta 5 og iPadOS 14.7 beta 5 frigivet

apple ios juli
Apple har frigivet iOS 14.7 beta 5 til iPhone og iPadOS 14.7 beta 5 til iPad, softwaren er blevet frigivet til udviklere og også public beta-testere.

De nye betaversioner af iOS 14.7 og iPadOS 14.7 lander lidt over en uge efter udgivelsen af den fjerde betaversion, og vi formoder dermed, at vi er tæt på den endelige version af softwaren.

Softwareopdateringer til iOS 14.7 og iPadOS 14.7 leveres med en række fejlrettelser og forbedringer af performance til iPhone og iPad.

Der er nogle mindre nye funktioner i disse opdateringer, herunder nogle funktioner til HomePod, der giver dig mulighed for at indstille flere timere på enheden fra Home-appen på iPhone eller iPad.

Læs også: Mercedes E300 e – Direktørbilen på strøm

Vi har endnu ikke en specifik udgivelsesdato for iOS 14.7 og iPadOS 14.7, men vi forventer, at softwaren frigives i indeværende måned. Vi vil sandsynligvis se endnu en beta af softwaren, før den endelige version frigives.

Apple arbejder også på iOS 15, som i øjeblikket er i beta, og vil bringe nogle større nye opdateringer til iPhone og iPad. Vi forventer, at denne software frigives i september sammen med iPhone 13. iOS 14.7 og iPadOS 14.7 forventes at være en af de sidste udgivelser af iOS 14 inden lanceringen af iOS 15.

 

Source & Image credit:

MacRumors