Beyond Light er næste udvidelse til Destiny 2, og den lander til PC, PlayStation 4, Xbox One og Google Stadia d. 22. september. Spillet kan allerede nu findes som preorder på alle platforme, ud over PlayStation, hvor det kommer en anelse senere.
Forsinkelsen har dog ingen indflydelse på selve udgivelsesdatoen, som er den samme.
Alle Preorders kommer med adgang til en specielt Exotic Ghost Shell og et Legendary Emblem. Hvis man tager en Digital Deluxe Edition, får man ud over de ting også yderligere indhold i form af adgang til alt Season indhold, som skulle være fire kommende seasons, et “Freeze Tag” exitic emote, “No Time to Explain” exotic Pulse Rifle med Exotic Catalyst og Ornament, og endelig får man en “Any Other Day” exotic Sparrow.
Hvis man er mere til en fysisk Collectors Edition kan den også fås, men kun igennem Bungies Online Store. Her får man alle det tidligere nævnte digitale ting, men også en række forskellige fysiske ting, som blandt andet tæller en drikkeflaske, en taske og en Splinter of Darkness replika.
Toppen af poppen er dog en Beyond Light: The Stranger Edition, hvor man får en eksklusiv 10” figur af “The Stranger med, sammen med en en version af Deluxe Edition spillet.
Det hele er dog underlagt regionale begrænsninger, så om muligheden for at købe tingene herhjemme kommer er uvis.
I Beyond Light skal man tage kampen op på Jupiters måne Europa, hvor en ny trussel har vist sig under den frosne overflade.
Nye features i områder og features i spillet vil ifølge Bungie dække:
Det er også endeligt meldt ud at Destiny 2 kommer til næste generation af konsoller og vil være at finde på både Xbox Series X og PlayStation 5