Man hører nok ikke navnet akasa ofte på disse kanter, men de er faktisk et stort firma der producerer en bred række produkter. Vi skal denne gang kigge på deres bud på en 240 mm AIO køler – med et lille twist. Deres køler med det sigende navn, Venom A20 har nemlig skrig giftgule blæsere og et slangelogo på kølehovedet. Læs med når vi sætter processor køleren i karantæneboksen og giver den en grundig test.
2016 har haft mange bud på all-in-one (AIO) kølere allerede, og akasa skal også have deres bud med i kampen om kronen. De er kendt for deres kølerløsninger, så umiddelbart ligger forventningerne højt. Men leverer akasa Venom i samme ende af skalaen som de andre AIO produkter vi har set på i år, eller er forventninger for høje? Læs med når vi tester Venom A20 køleren, som også fås i en mindre 120mm udgave med navnet A10.
Specifikationer og features på Akasa Venom A20 AIO køleren
Vi lægger ud med de hårde facts om køleren fra emballagen.
Radiator dimensions |
272 x 120 x 27mm |
PUMP input voltage |
DC 12V |
Tube length |
320mm |
Tube diameter |
∅ 12mm |
Fan dimensions |
120 x 120 x 25mm |
Fan speed |
600-1900 RPM |
Fan Max airflow |
83.63 CFM |
Fan Max air pressure |
2.98 mmH2O |
Fan Noise level |
6.9-28.9 dB(A) |
Tag et smut forbi PriceRunner når du skal ud og købe ny hardware. De har oversigt over alle de bedste tilbud og dagspriser.
akasa Venom A20 ankommer i en meget ordinær papkasse med lidt grafik der viser kølehovedets slangelogo og lys frem, samt information om kølerens features kort opsummeret. Delene er godt sikret af tyk pap indvendig, samt nogle løse plastikposer der holder alting adskilt fra hinanden.
Alting kommer ud af kassen og på bordet. Man kan se de hidsige, gule blæsere, som man vist nok kan kalde specielle. Vi har som nævnt modtaget 240mm modellen, men Venom laves også i en 120mm udgave, hvis man ikke har plads/behov for større.
Udover selve akasa køleren og blæsere er der også installationsmanual, monteringsbeslag til alle kendte sokler på både AMD og Intel siden samt et samlekabel der kobler de to blæsere sammen til et enkelt 4pins stik til bundkortet.
Blæserne har ikke lys af nogen art indbygget, hvilket jeg vil mene er en forspildt chance for virkeligt at køre temaet helt til dørs. Blæserne kobles sammen med et splitter kabel der sættes i bundkortets 4pin CPU fan port.
Kølehovedets base er i kobber, som man også ofte ser det fra andre producenter. Kølefinnerne i radiatoren er også ganske standard med det tynde zigzag mønster malet med en mat sort finish. Vandslangen er lavet i et tykt, mat gummi materiale, hvilket efter min mening er klart at foretrække over kølerløsninger hvor der bruges plastik, da det ofte er blank og reflekterer lys på en uhensigtsmæssig måde i kabinettet.
Montering
Backplaten der holder kølerhovedet fastmonteret på bundkortet bruger en ”all in one” fremgangsmåde som er set ofte på moderne kølere. Du har forskellige backplate beslag til AMD og Intel – begge i metal hvilket er rart at se, da visse producenter vælger at spare her og bruge plastik i stedet for, hvilket kan være en anelse skrøbeligt. Hvert beslag har en serie af huller der hver passer til en eller flere sokler, hvor du så skubber skruer igennem til forsiden af køleren. Derefter hviler du selve kølehovedet ovenpå CPU’en og skruer begge sider sammen.
Desværre har akasa valgt at spare lidt her – hvor man normalt har et meget fast monteringspunkt, hvor skruen møder modstand og hviler naturligt, har akasa af en eller anden grund valgt at spare det væk, så skruerne ikke rigtig har en endelig ”hvileposition” når de skrues i. Dette i kombination med de fjederskruer der bliver brugt gjorde monteringen til en lidt omstændighed omgang, hvor man faktisk næsten skal bruge to personer for at holde og skrue samtidig. Backplaten fik da også lidt ridser undervejs som følge, da jeg havde en anelse svært ved at holde alle delene fast imens at der blev skruet - men de fleste kabinetter dækker gudskelov bagsiden af bundkortet hvis dette skulle ske.
Med Venom køleren monteret kan vi komme i gang med den reelle test. Vanen tro tester vi vores kølere i frirum hvor radiatoren får lov at stå/ligge på bordet. Kølehovedet lyser som nævnt tidligere op i hvidt – hvorfor de ikke har valgt at køre det giftgule farvetema igennem her forstår jeg ikke - lyset kan for øvrigt ikke slukkes hvis man ikke er til den slags lir.
Proceduren
Vores kølertests er sat op således, at vi først varmer systemet op med OCCT i 10 minutter. Derefter lader vi det køre videre i 2 minutter hvor vi måler gennemsnitstemperaturen i HWiNFO64. Vi trækker så endeligt rumtemperaturen på det givne tidspunkt fra og lander på en deltatemperatur for at give så neutralt et billede som muligt.
Køleevnen
I forhold til de andre 240mm AIO kølere vi har haft på bordet for nylig yder akasa Venom A20 desværre ikke helt lige så godt – specielt ved 4,4Ghz testen begynder den at vise en vis forskel. Men som sædvanlig kommer kølerprofilen ikke helt op på en temperatur hvor blæserne kører derudaf med 100% konstant, så Venom A20 er som sådan bestået, selv om resultatet ikke helt imponerer.
Støjen
Sammenligner vi akasa Venom A20 med Silent Loop køleren fra be quiet! hvor fokuset er støjniveauet, så er Venom selvfølgelig ikke helt så støjsvag. Det er dog ikke fordi at jeg på nogen måde fandt støjen ekstrem eller overdreven. Helt stille bliver den dog aldrig, da kølehovedet altid bobler lidt selv ved idle tilstande – det er dog ikke noget man lægger mærke til så snart at blæserne begynder at snurre.
Du kan læse mere om Venom A20 køleren på akasa's egen produktside ved at klikke på banneret herunder.
Konklusion
Det er tid til at få samlet tankerne og nå en konklusion. Selv om Venom A20 måske ikke helt leverer den samme ydelse som andre nyere kølere, koster den til gengæld også lidt mindre. Dagsprisen i skrivende stund ligger på lige under 800,- hvilket f.eks. er 200,- billigere end be quiet! Silent Loop i samme 240mm udgave.
akasa skal have ros for at prøve at ruske lidt op det klassiske sorte look med deres skriggule blæsere. Jeg undrer mig dog over hvorfor de så har valgt at lyse kølehovedet op i hvidt i stedet for at følge temaet til dørs; et lys der for øvrigt ikke kan slås fra på nogen måde. Splitterkablet er ikke lige den pæneste løsning efter min mening. Det ser lidt rodet ud at der føres to separate kabler helt ned til enden hvor den samles til 4pin.
Venom A20 er et godt bud på en 240mm køler til lidt færre penge end konkurrenterne, men så også en lidt mindre kraftig ydelse, der dog snildt kan håndtere et overclock uden at have problemer. Vi ender på en score af 8. Monteringen og det lidt forvirrede farvetema trækker en anelse ned på trods af det gode vi har at sige om køleren.
Godt:
Mindre Godt:
Conclusion
It’s time to gather our thoughts and come to a conclusion. Even though the Venom A20 doesn’t quite deliver the same performance as other recent coolers, it also doesn’t cost quite as much. At around 800DKK, it is roughly 200DKK cheaper than the be quiet! Silent Loop of the same size.
akasa deserve some praise for for trying to shake up the black with black trend that most companies live by these days with the yellow coloured fans. I’m somewhat confused as to why they stopped halfway and went with white LEDs in the pumphead instead of going through with the theme – which cannot be turned off in any way I might add. The splittercable for the fans isn’t what I’d call the prettiest or tidiest solution – having two cables hanging down all the way to the motherboard looks pretty messy.
Venom A20 is a solid pick if you’re looking for a 240mm AIO cooler that doesn’t cost quite as much as the competition – which can still sustain a decent overclock at a slightly reduced performance comparatively. We end up at a score of 8. The mounting process, and the confused colour theme drags down an otherwise good cooler just slightly.
Good:
Less Good: