Hvis du har fulgt med på sidelinjen hos NZXT i år, er det nok ikke gået din næse forbi, at de for nyligt lancerede endnu et nyt kabinet. Dette vil vi tage et nærmere kig på i denne test. Nærmere betegnet er det deres Noctis 450 miditowerkabinet, det drejer sig o.m Der er tale om et kabinet, der deler mange af de samme fede features som det meget roste H440 kabinet. Blandt andet vild radiator-/blæsersupport, indbygget fan hub og LED lys.
Vi skal i denne test tage et nærmere kig på det nye Noctis 450 kabinet, som NZXT lancerede tidligere i år. Der er tale om et miditowerkabinet, som er bygget op omkring det meget populære H440, som vi også har testet her på Tweak. Læs testen af den normale udgave HER eller Razer udgaven HER.
Der er dog sket nogle ændringer i forhold til H440 ved den nye Noctis 450 model. Udseendet er blandt andet blevet pumpet op en smule og er nu noget mere futuristisk at se på med sine spændende former, som faktisk minder ret meget om dem fra deres Phantom serie. Ud over det ændringen på formerne, finder vi nu også LED lys hele vejen langs bunden i begge sider, som den normale udgave af H440 ikke havde. Er der sket tilpas mange ændringer til, at NZXT kan tillade sig at tage mere for Noctis 450, end hvad H440 koster? Der er kun en måde at finde ud af det på: Sæt gang i testen.
Få overblikket:
Husk altid at tage en tur forbi PriceRunner.dk inden du foretager dit næste hardwarekøb for at finde den bedste pris. Klik på banneret herunder for at komme direkte til hjemmesiden (åbner i nyt vindue).
Specifikationer:
- Front: 2 x 140 mm/3 x 120 mm (inkluderet)
- Top: 2 x 140 mm/3 x 120 mm
- Bagende: 1 x 120 mm/1 x 140 mm (inkluderet)
- Front: 280 mm/360 mm
- Top: 280 mm/360 mm
- Bagende: 120 mm/140 mm
Galleri
Lad os nu tage det første rigtige kig på Noctis 450 kabinettet. Som vi kan se herunder, har vi modtaget den hvide/blå udgave af kabinettet. På den venstre side finder vi et stort sidevindue, der gør det muligt at tage et kig ind på den monterede hardware.
Den højre side har derimod intet spændende at nævne, da denne bare er blank. Frontpanelet finder vi placeret på toppen af Noctis på den højre side. Dette består af følgende: 2 x USB 2.0, 2 x USB 3.0,
lyd ind/ud og en powerknap med indbygget LED lys.