Centrale Features:
En tur rundt om Logitech G PRO X SUPERLIGHT 2c
Logitech har med PRO X SUPERLIGHT 2c skabt en kompakt version af deres mest populære esports-mus, uden at gå på kompromis med ydeevne. Den er 5 % mindre og 10 % lettere end PRO X SUPERLIGHT 2, og med en vægt på kun 51 gram.
Designet er målrettet spillere med mindre hænder eller dem, der foretrækker claw-, fingertip- eller hybrid-greb. Den kompakte form gør det lettere at kontrollere musen præcist og hurtigt, især i hektiske FPS-situationer, hvor millisekunder tæller.
Under skallen finder vi HERO 2-sensoren, som leverer præcis tracking ved op til 44.000 DPI og 888 IPS. Kombineret med LIGHTFORCE Hybrid Switches får du både den hurtige respons fra optiske kontakter og den taktile følelse fra mekaniske klik, en kombination, der er skræddersyet til konkurrencespil.
Polling-raten er hævet til hele 8000 Hz via LIGHTSPEED Wireless, hvilket betyder ekstremt lav input-lag og lynhurtig respons. Det er en funktion, der især vil begejstre esports-spillere og dem, der spiller på højeste niveau.
Musen glider let hen over underlaget takket være zero-additive PTFE-fødder med afrundede kanter, og den er kompatibel med Logitechs POWERPLAY-system, så du kan oplade trådløst under brug. Batteritiden er op til 95 timer, hvilket gør den ideel til lange sessions uden afbrydelser.
Software
Helt som alle andre Logitech gaming enheder kan du tilpasse indstillingerne via Logitechs G Hub software.
G Hub har efterhånden en del år på bagen og er generelt set et veludviklet og velfungerende stykke software.
Helt centralt for en mus er naturligvis følsomheden eller DPI indstillingerne. Her har Logitech givet muligheden for at vælge imellem en række presets, baseret på forskellige typer af spil. Hver profil kommer med DPI indstillinger i fem trin, sammen med muligheden for polling rate indstillinger for både trådløs og kabel forbindelse.
Selv om du vælger en af profilerne, kan man stadig ændre i dem, som man vil. Det er også muligt at lave sine helt egne, hvis man ikke synes nogen af de prædefinerede passer.
Oven i det kan indstillingerne også være bundet op på forskellige profiler, som kan kædes sammen med specifikke programmer eller spil.
Det er også muligt i Logitech G Hub at indstille de fem knapper på musen. Her er der stort set frit valg på alle hylder, og du kan binde alt fra normale tastefunktioner over Windows eller program funktioner eller programmerede macroer op på knapperne.
Der er virkeligt mange muligheder for tilpasning, så man kan tilpasse alt ned i mindste detalje og sætte det op, så det automatisk skifter alt efter, hvilket program eller spil du bruger.
Test
Jeg har brugt Logitech Pro X Superlight 2c i lidt over en uge til den klassiske blanding af almindeligt desktop brug og gaming.
I min test af den almindelige Pro X Superlight 2 endte vi med en karakter på 9 og en Enthusiast Only Award. Så jeg var rigtigt glad for den oprindelige mus i serien og på overfladen er det jo på mange måder den samme mus, nu bare i en mindre pakke.
Det har ikke været et plus for mig i den forstand, at jeg ikke har manglet et mindre alternativ. Når det er sagt, så vil jeg sige, at jeg ikke har bemærket den reducerede størrelse ret meget. Jeg bruger normalt et claw grip og her betyder det ikke så meget, at musen nu er lidt mindre.
Vægten er naturligvis også en smule mindre, men stadig tungere end mange andre super lette mus på markedet.
Pro X Superlight 2c er som sin storebror en super lækker mus. Vi får en mus der stadig er i den lette ende, og som kommer med en sensor der giver hurtig og nøjagtig tracking.
Som jeg har været inde på mange gange efterhånden, så er 8K Polling Rate opdateringen ikke noget jeg kan mærke i mit brug af musen. Hvis jeg sidder og mærker efter, kan jeg måske fornemme, at den er lidt hurtigere, men det er ikke noget der flytter nålen på mine gaming resultater.
Så det er altså en feature, der mere sigter på high end spilleren, som allerede har et højt skill level, og nu skal have alle marginaler på plads, for at kunne klemme den sidste lille fordel ud i sine spil.
Det som betyder mere for min fornemmelse af musen, er de inkluderede grip pads. Uden dem synes jeg simpelthen at musen overflade er for glat, og mit hold på musen er ikke så solidt.
Heldigvis er Logitech selv bevidste nok om den udfordring, til at de inkluderer gode Grips Pads i pakken.
Batteritiden er stadig super god med op til 95 timers brug i en opladning. Det er naturligvis afhængigt af hvilken polling rate, du vælger, da 8K vil tage en betydelig bid af den samlede batteritid.
Pris
Jeg kan i skrivende stund finde Logitech Pro X Superlight 2c med en online pris på lige under 1400 kroner.
Det betyder, at den er omkring 500 kroner dyrere end den normale Logitech Pro X Superlight 2. Det gør den samtidigt også til en af de dyreste trådløse mus på markedet pt.
Konklusion
Helt som i min anmeldelse af den større Pro X Superlight 2, så har jeg ikke en finger at sætte på musen rent teknisk. Det er en fantastisk mus, som yder super godt på alle fronter.
Tilføjelsen af 8K Polling Rate betyder, at man nu kan få den nyeste teknologi i Logitechs Superlight serie.
Features og ikke mindst prisen betyder dog, at der her er tale om en mus der virkelig kun bør tale til de meget krævende spillere. For den gennemsnitlige gamer er en mus, som den her overkill på både features og pris.
Er man i den krævende gruppe, der ønsker at optimere alle marginaler i sit spil for kunne yde bedst i konkurrencer, og man samtidigt gerne vil have en mus der er fysisk lidt mindre, så kan Logitech Pro X Superlight 2c give god mening.
Konklusionen ender med at være en kopi af Pro X Superlight 2 musen: Vi lander med en endelig karakter på 9 og en Enthusiast Only Award, for en high end gaming mus målrettet lige så high end spillere, og som kommer med et prisskilt der matcher High End stilen.
Fordele:
Ulemper: