Gigabyte Z68X-UD3H-B3 - Gedigent bundkort til få penge

Med Intels X79 Express chipsæt godt placeret som det nyeste skud på stammen fra Intel, så er det for det meste her snakken ender. X79 Chipsættet hører dog til de mere high-end processorer og er derfor i en lidt højere prisklasse. Derfor vælger de fleste også det billigere alternative som P67 og Z68 chipsættene står for. Det er for langt de fleste også mere end rigeligt og kan derfor ofte  - set i forhold til prisen - være det bedste valg. Vi skal derfor i dag kikke på Gigabyte Z68X-UD3H-B3, som netop bygger på det billigere Z68 Express chipsæt fra Intel.


Indledning

Vi skal ikke langt tilbage før vi sidst kikkede på et bundkort fra Gigabyte og denne gang skal vi kikke på en lidt mere skrabet udgave - prisen er dog heldigvis også herefter. Det er ikke alle der har råd til at give 2000kr for et nyt bundkort og derfor har Gigabyte lanceret Z68X-UD3H-B3, som kan erhverves for under 1000kr. Vi er blevet bedt om at kikke på det og det gør vi med glæde.



Indpakning

Til Z68X-UD3H-B3 har Gigabyte valgt en emballage af den normale udformning vi ser til bundkort. Dvs. en papkasse hvor der er et indbygget låg som kan åbnes til den ene side. Emballagen bærer hovedsageligt præg af sort og hertil en masse funktions-ikoner. Det virker næsten som om Gigabyte prøver på at oversælge produktet med alle de små ikoner. Samme udformning havde emballagen til det lidt dyrere Z68X-UD4-B3 bundkort vi tidligere så på - det passer derfor godt ind i Gigabytes opstilling af produkter.

Highslide JS

På bagsiden har historien ikke ændret sig. Her ser vi også en masse ikoner og forklaring på hvad dette bundkort har at byde på. Det viser sådan set også bare, at man sagtens kan nøjes med et langt billigere bundkort og derved stadig få 90% af alle funktionerne fra de dyrere.

Highslide JS

 


Tilbehør

Med i kassen finder vi dette tilbehør:

 

  • Brugervejledning til bundkortet
  • Software Application - brugervejledning
  • Driver/software CD
  • I/O bagpanel
  • 4 stk. SATA3 6Gbps Kabler
  • SLI-bro



Kassen er bestemt ikke overfyldt med tilbehør, men når man betaler under 1000kr., så kan man heller ikke forvente at få den helt store samling af kabler og hvad der ellers måtte høre med.

Der er altså det fornødne i form af Driver CD'en, SLI-bro, 4 stk. SATA kabler, I/O bagpanel og brugervejledning.


Highslide JS

Vores partnere